Terapia ręki - czyli małej motoryki

Celem zajęć, które są skierowane przede wszystkim do dzieci,  jest między innymi: poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, stabilizacja mięśni ręki i obręczy barkowej, a także zwiększenie zdolności manipulacyjnych dłoni. 


Na zajęcia zapraszamy również dorosłych, którzy utracili sprawność w zakresie małej motoryki.

Pierwsze trudności z małą motoryką można zaobserwować już w wieku przedszkolnym, na zajęcia zapraszamy dzieci, które mają problem z samoobsługą tzn, ubieraniem, zapinaniem guzików, paska, wiązaniem butów. mają wyraźnie obniżone lub zbyt wysokie napięcie mięśniowe w kończynie górnej i obręczy barkowej, mają problem z koordynacją rąk podczas czynności manipulacyjnych.

Na zajęcia zapraszamy też dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które mają trudności z pisaniem, prawidłowym trzymaniem pióra czy nieczytelnym pismem. Z zajęć warto też skorzystać, kiedy dziecko skarży się na ból ręki podczas pisania. 


Pierwszym etapem jest wzmocnienie całego ciała, czyli -motoryki dużej (ramiona, barki, kręgosłup, łokcie), a następnie skupiamy się na poprawie motoryki małej u dziecka (prawidłowy uchwyt, napięcie, praca nadgarstka i palców). 

Pojędyncze zajęcia trwają około 45 min. Cykl zajęć składa się z kilku-kilkunastu zajęć, w zależności od potrzeb dziecka. Dla każdego dziecka układany jest indywidualny tok terapii, aby skupić się na obszarach deficytowych.

Przewiń na górę